איך בוחרים חבילת אחסון אתרים?

26/10/2016

לפני שנסביר לכם איך בוחרים חבילת אחסון אתרים המתאימה בדיוק בשבילכם,
נסביר לכם בקצרה מה זה אחסון,

אחסון הוא בעצם "הבית" של האתר שלכם, ברגע שמקלידים את כתובת הדומיין שלכם,
מגיעים לשרת האחסון אותו בחרתם,
ניתן לקרוא עוד בהרחבה על אחסון אתרים מה זה בעצם ולהעמיק בנושא.

איך בוחרים חבילת אחסון אתרים?

כל אתר ברשת האינטרנט שוכן בתוך כונן קשיח המחובר למחשב המכונה שרת. ברגע שגולש כלשהו מקליד את כתובת האתר, הדפדפן שלו משייך את הכתובת לשרת ולתכני האתר שנמצאים בו. אלא שבעת רכישת חבילת אחסון בוחרים למעשה לא רק את המיקום הפיזי של האתר, אלא גם מאפיינים שונים המשפיעים על אופן פעולתו והדרך בה יחוו אותו הגולשים שיגיעו אליו. אז כיצד תדע איך לבחור את החבילה המתאימה לך ביותר?

מה יש בחבילה

חבילות אחסון שונות מתאימות לסוגי אתרים שונים. לדוגמה, אתר שמהווה רק כרטיס ביקור של בית עסק יזדקק לחבילת אחסון שונה מאשר בלוג שמכיל בעיקר טקסטים, שהחבילה שלו תהיה אחרת לגמרי מזו של אתר אמנותי גדוש בצילומים. יש גם הבדל בין אתר קטן המיועד למשפחה ולחברים לבין חנות מקוונת המיועדת למכירת מוצרים ללקוחות. לכן, בטרם תיגש לבחירת חבילת האחסון מומלץ כי תגדיר היטב את הצרכים שעליהם היא אמורה לענות.

נפח

אם בכוונתך להקים אתר שיתבסס רובו ככולו על טקסט, דע כי לנפח המוצע בחבילת האחסון יש חשיבות נמוכה יחסית, שכן תוכן טקסטואלי בדרך כלל תופס מעט מאוד מקום על גבי השרת. צילומים, לעומת זאת, עשויים לשקול הרבה יותר, ולכן אם האתר יכיל כמות גדולה מהם – סביר להניח שתזדקק לנפח אחסון גדול יותר.

ראוי לציין כי ניתן להתחיל עם חבילה הכוללת נפח קטן ואז לשדרגו בהמשך אם יעלה הצורך, אולם עדיף לעשות את השיקול עוד לפני בחירת חבילת האחסון על מנת להימנע מרכישת נפח גדול מדי ללא סיבה.

תעבורה

כמות הנתונים שגולשים מקבלים מן השרת על מנת להיכנס ולגלוש בו היא דבר שראוי לשקול בצמוד לאלמנט הנפח הרצוי. אתר עם נפח אחסון גדול יחסית ותעבורה נמוכה מדי עלול להתרסק או להאט את פעולתו באופן משמעותי אם ייכנסו אליו יותר מדי גולשים, מה שעלול לפגום משמעותית בחוויית המשתמש שלהם ולמנוע מצב שבו יחזרו לבקר בו.

גם ההיפך נכון: לאתר עם נפח אחסון קטן או בינוני לא מומלץ לבחור בחבילת אחסון אתרים הכוללת אפשרות תעבורה גבוהה מדי שלא לצורך.

פרוטוקולים

אתר האינטרנט העתידי שלך יהיה בנוי בשפת תכנות כגון PHP או HTML, ואם מדובר למשל בחנות מקוונת אזי יתכן שתידרש גם להוסיף פרוטוקולי אבטחה לשם אפשרות סליקה.

באופן עקרוני עליך לוודא כי חבילת האחסון שתבחר כוללת תמיכה בפרוטוקולים השונים, אולם כיום רוב מקומות האחסון תומכים בכל הפרוטוקולים העיקריים. כלומר כדאי להיות מודע לעניין, אולם אין צורך לצפות לבעיה בהיבט זה.

מערכת הפעלת אתרים:

ישנם מספר מערכות להרצת אתרים על גבי שרתים שונים,
וכאשר בוחרים חבילת אחסון אתרים זהו חלק משפיע ומכריע.
השרתים הפשוטים ביותר רצים על גבי מערכות APACHE
לאחר מכן יש שרתים המשתמשים בטכנולוגיית NGNIX הידועה המשפרת את הביצועים פי 3 מAPACHE.
ויש שרתים המבוססים טכנולוגיית LITESPEED הנחשבת הטובה ביותר כיום,
המאפשרת עבודה בפרוטוקול HTTP3 עם הענן של QUIC
ניתן לראות השוואת ביצועים בתמונה הבאה:

דומיין

הדומיין של האתר הוא שורת הכתובת שאותה יקלידו הגולשים בדפדפן על מנת להגיע לאתר שלך. בעוד שבחירת דומיין היא אחד הצעדים הראשונים שעושים בדרך להקמתו של אתר חדש, מומלץ להמתין עם רכישתו, משום שחבילות אחסון אתרים רבות מציעות דומיין בחינם וכן סיוע בחלק הטכני של קישורו אל מקום האחסון של האתר.

אבטחה

אבטחה זהו חלק קריטי וחשוב לכל אתר ואתר,
יש אבטחה ברמת האתר ויש אבטחה ברמת השרת,
עליכם לבדוק האם השרת שהולך לאחסן לכם את האתר הינו מאובטח,
אם כן איזה מנגון אבטחה הוא משתמש ? פייראול חומרתי ? פייראול תוכנתי ? שניהם ביחד ?
האם יש אפשרות לחסום מדינות במידת הצורך ?
האם יש הגנה מול התקפות DDOS וBRUTE FORCE ?
אלו הם שאלות חשובות שכדאי מאוד לשאול את העסק שעליו אתם הולכים לסמוך כ"בית" לאתר שלכם.

גיבויים

חלק מאוד חשוב בבחירת חבילת אחסון הינו שלב הגיבויים,
האם יש גיבויים בחבילה ?
האם הגיבויים נשענים על נפח החבילה שרכשתם ? או שמה הגיבויים חיצוניים ?
כמה זמן אחורה יש גיבויים לאתר ?
אלו שאלות מאוד חשובות שכדאי לבדוק אותם עוד מלפני שאתם מחליטים על איזה חבילה ללכת.

תמיכה

לא נעים שהאתר מפסיק לפתע לעבוד מסיבה כלשהי או שמתגלה בו בעיה באמצע הלילה. מה עושים במקרה כזה? חבילות אחסון רבות כוללות אלמנט של תמיכה טכנית מאנשי מקצוע, בהם ניתן להיעזר כדי לפתור תקלות או לשאול שאלות – וגם כאן כדאי לשאול האם מדובר בתמיכה טכנית טלפונית או במייל ומהן השעות בהן היא זמינה.

לסיכום

לא כדאי להקל ראש בעת רכישת חבילת אחסון אתרים. הגדרה מדויקת של האתר ושל האתגרים הניצבים בפניו הם הצעדים הראשונים בדרך להקמתו ותפעולו של האתר.