מה זה CDN?

10/10/2022

רשת מסירת תוכן – content delivery network (CDN) מתייחסת לקבוצה מבוזרת גיאוגרפית של שרתים הפועלים יחד כדי לספק תוכן אינטרנטי באופן מהיר.

CDN מאפשר העברה מהירה של נכסים הדרושים לטעינת תוכן אינטרנט כולל דפי HTML, קבצי javascript, גיליונות, סגנונות, תמונות וסרטונים. הפופולריות של שירותי CDN ממשיכה לגדול, וכיום רוב תעבורת האינטרנט מוגשת דרך CDNs, כולל תעבורה מאתרים גדולים כמו פייסבוק, נטפליקס ואמזון.

CDN עשוי גם לסייע בהגנה על אתרי אינטרנט מפני כמה התקפות זדוניות נפוצות, כגון התקפות מניעת שירות מבוזרות (DDOS).

האם CDN זהה למארח אתרים?

בעוד ש-CDN אינו מאחסן תוכן ואינו יכול להחליף את הצורך באחסון אתרים מתאים, הוא כן עוזר לשמור תוכן במטמון בקצה הרשת, מה שמשפר את ביצועי האתר. אתרים רבים מתקשים לספק את צרכי הביצועים שלהם על ידי שירותי איחסון מסורתיים, וזו הסיבה שהם בוחרים ב-CDN.

על ידי שימוש במטמון כדי להפחית את רוחב הפס של האיחסון, סיוע במניעת הפרעות בשירות ושיפור האבטחה, CDNs הוא בחירה פופולרית כדי להקל על כמה מנקודות החולשה העיקריות שמגיעות עם איחסון אתרים מסורתי.

מהם היתרונות בשימוש ב-CDN?

למרות שהיתרונות בשימוש ב-CDN משתנים בהתאם לגודל ולצרכים של נכס אינטרנטי, את היתרונות העיקריים עבור רוב המשתמשים ניתן לחלק ל-4 מרכיבים שונים:

 • שיפור זמני הטעינה של האתר – על ידי הפצת תוכן קרוב יותר למבקרים באתר על ידי שימוש בשרת CDN קרוב (בין אופטימיזציות אחרות), המבקרים חווים זמני טעינת דפים מהירים יותר. בעת שמבקרים נוטים לצאת מהר מאתר שנטען לאט, CDN יכול להפחית את שיעורי היציאה מדף הכניסה ובאותה העת להגדיל את משך הזמן שהם מבלים באתר.
  במילים אחרות, אתר אינטרנט מהיר יותר פירושו שיותר מבקרים יישארו, ויישארו זמן רב יותר.
 • הפחתת עלויות רוחב פס – עלויות צריכת רוחב פס עבור אחסון אתרים היא הוצאה עיקרית לאתרים. באמצעות מטמון ואופטימיזציות אחרות, CDNs מסוגלים להפחית את כמות הנתונים ששרת מקור חייב לספק, ובכך להפחית את עלויות האיחסון לבעלי אתרים.
 • הגדלת זמינות התוכן – כמויות גדולות של תעבורה או כשלי חומרה עלולים להפריע לתפקוד הרגיל של האתר. הודות לאופי המבוזר שלו, CDN יכול להתמודד עם יותר תעבורה ולעמוד בכשל חומרה בצורה טובה יותר משרתי מקור רבים.
 • שיפור אבטחת האתר – CDN עשוי לשפר את האבטחה על ידי מתן הפחתת DDoS, שיפורים בתעודות אבטחה ואופטימיזציות אחרות.

  כיצד פועל CDN?

  בבסיסו, CDN הוא רשת של שרתים המקושרים יחד במטרה לספק תוכן מהר, זול, אמין ומאובטח ככל האפשר. על מנת לשפר את המהירות והקישוריות, CDN יציב שרתים בנקודות ההחלפה בין רשתות שונות.

  נקודות חילופי אינטרנט אלו (IXP) הן המיקומים העיקריים שבהם מתחברים ספקי אינטרנט שונים על מנת לספק זה לזה גישה לתעבורה שמקורה ברשתות השונות שלהם. על ידי חיבור למיקומים מהירים ומקושרים אלו, ספק CDN מסוגל להפחית עלויות וזמני מעבר באספקת נתונים במהירות גבוהה.
  מעבר למיקום שרתים ב-IXPs, CDN מבצע מספר אופטימיזציות בהעברות נתונים רגילות של לקוח/שרת. CDNs מציבים מרכזי נתונים במיקומים אסטרטגיים ברחבי הגלובוס, משפרים את האבטחה ומתוכננים לשרוד סוגים שונים של כשלים וגודש באינטרנט.

   כיצד CDN משפר את זמני הטעינה של האתר?

  כשמדובר באתרי אינטרנט שמטעינים תוכן, משתמשים נושרים במהירות כאשר האתר מאט. שירותי CDN יכולים לעזור להפחית את זמני הטעינה בדרכים הבאות:

 • האופי המבוזר העולמי של CDN משמעותו הפחתת המרחק בין המשתמשים למשאבי האתר. במקום להתחבר לכל מקום שבו שרת המקור של אתר אינטרנט עשוי לחיות, CDN מאפשר למשתמשים להתחבר למרכז נתונים קרוב יותר מבחינה גיאוגרפית. פחות זמן נסיעה פירושו שירות מהיר יותר.
 • אופטימיזציות של חומרה ותוכנה כגון איזון עומסים יעיל וכוננים קשיחים במצב מוצק יכולים לעזור לנתונים להגיע למשתמש מהר יותר.
 • CDNs יכולים להפחית את כמות הנתונים המועברים על ידי הקטנת גודל הקבצים באמצעות טקטיקות כגון מזעור ודחיסת קבצים. גדלי קבצים קטנים יותר פירושם זמני טעינה מהירים יותר.
 • CDNs יכולים גם להאיץ אתרים המשתמשים בתעודות TLS/SSL על ידי אופטימיזציה של שימוש חוזר בחיבור והפעלת התחלה כוזבת של TLS.

  איך CDN שומר אתר אינטרנט תמיד מקוון?

  זמן פעולה הוא מרכיב קריטי לכל מי שיש לו נכס אינטרנטי. לכשלי חומרה ועלייה בתנועה, כתוצאה מהתקפות זדוניות או רק מהגברת הפופולריות, יש פוטנציאל להפיל שרת אינטרנט ולמנוע ממשתמשים גישה לאתר או לשירות.
  ל-CDN יש מספר תכונות שיצמצמו את זמן ההשבתה:

  איזון עומסים מפיץ את תעבורת הרשת באופן שווה על פני מספר שרתים, מה שמקל על קנה מידה של הגברת תעבורה מהירה.
  כשל חכם מספק שירות ללא הפרעה גם אם אחד או יותר משרתי ה-CDN לא זמין עקב תקלה בחומרה; הכשל יכול להפיץ מחדש את התעבורה לשרתים התפעוליים האחרים.
  במקרה שמרכז נתונים שלם נתקל בבעיות טכניות, ניתוב Anycast מעביר את התעבורה למרכז נתונים זמין אחר, ומבטיח שאף משתמש לא יאבד גישה לאתר.

  אבטחת נתונים – כיצד CDN מגן על נתונים?

  אבטחת מידע היא חלק בלתי נפרד מ-CDN.
  CDN יכול לשמור על אתר מאובטח עם תעודות TLS/SSL טריות שיבטיחו סטנדרט גבוה של אימות, הצפנה ושלמות. חקור את חששות האבטחה סביב CDN, ובדוק מה ניתן לעשות כדי לספק תוכן בצורה מאובטחת. למד על אבטחת CDN SSL/TLS.

  הוצאות רוחב פס – כיצד CDN מפחית את עלויות רוחב הפס?

  בכל פעם ששרת מקור מגיב לבקשה, רוחב הפס נצרך. ראה כיצד CDN, כמו Cloudflare CDN, מצמצם את בקשות המקור ומפחית את עלויות רוחב הפס.​

 • לקריאה על נושאים נוספים בתחום:
 • סיבות לאתר וורדפרס איטי