מחשוב ענן והעסק שלך

27/04/2021

מחשוב ענן והעסק שלך
הבוס שלך קרא מאמר כלשהו במגזין על האופן שבו "מחשוב ענן" הוא הדבר הגדול הבא. עכשיו אתה אמור להבין מה זה אומר ואיך לעשות את זה. איך אתה יכול "לנצל תועלת" ממגמת מחשוב ענן זו?

אתה יכול לעסוק במחשוב ענן כמפיק או כצרכן, או שניהם.

מפיק שירותי ענן

לעתים קרובות אומרים כי בבלאגן לזהב, האנשים שמוכרים אתים מרוויחים יותר כסף מהאנשים שחופרים אחר זהב.

זה נכון גם בהתייחס ל"ענן "- אנשים המספקים שירות ענן כלשהו הם הזוכים הגדולים ביותר, וככל שהשירות בסיסי יותר, כך הפרס גדול יותר.

אספקת IaaS או PaaS זה קצת מחוץ לתחום המדריך הזה ורוב האנשים שקוראים אותו, אך SaaS (תוכנה כשירות) אולי לא.

אם אתה מוכר תוכנה, ייתכן שניתן לדמיין מחדש את היישום שלך כמבצע SaaS.

במקום לספק יישומים שעל הלקוחות להריץ במחשבים ובשרתים משלהם, ייתכן שתוכל לספק גישה לתוכנה באמצעות דפדפן אינטרנט או יישום שולחן עבודה המחובר לאינטרנט.

צרכן שירותי ענן

כשרוב העסקים מדברים על היתרונות של מחשוב ענן, הם מדברים על היתרונות של צריכת שירותי ענן (פלטפורמה או תשתית) במקום לייצר בעצמם כוח מחשוב קונבנציונאלי.

באופן מסורתי חברה השתמשה במערכת ניהול פרויקטים שולחניים ששיתפה נתונים בשרת מקומי. הם עוברים ליישום מקוון שבו משתמשים מתחברים מדפדפן אינטרנט. זו תוכנה כשירות (SaaS).
חברת יישומי אינטרנט המספקת את היישום SaaS לניהול פרויקטים, אירחה באופן מסורתי את היישום בשרת משלהם. הם עוברים ליישום שלהם לשרת וירטואלי "מבוסס ענן" בחברת אירוח. זו פלטפורמה כשירות (PaaS).
חברת האחסון לא מחזיקה למעשה מרכזי נתונים אלא רוכשת כוח מחשוב גולמי משירותי האינטרנט של אמזון (Amazon AWS). זו תשתיות כשירות (IaaS).
ניתן לתאר את כל אלה כצורות של "מחשוב ענן".

היתרון בכל אחד מהם הוא שניתן לשלם כעת על משהו שאולי נדרשתם לרכוש בעבר (בהוצאות הון משמעותיות) בשימוש בו.

הדבר חסכוני במיוחד אם אינך זקוק לעצמך ליתרונות של שרת שלם, או אם אינך יכול להרשות לעצמו את ההוצאה מראש.

אחסון ענן
מה כל זה קשור לתחום אחסון אתרים?

חברות אחסון אתרים רבות מוכרות תכנית "אירוח ענן" כלשהי. זו בדרך כלל סוג של אירוח VPS, כאשר ה- VPS יושב על גבי ענן (אשכול מחשבים) ולא ישירות על חומרת השרת.

תוכניות אירוח משותפות רבות עובדות גם ככה, כאשר עשרות או מאות לקוחות אירוח חולקים VPS יחיד, שבעצמו הוא אחד מני רבים על גבי מאגר משאבי מחשוב.

חברת האחסון עשויה להיות הבעלים של החומרה או לא; הם עשויים ליצור תשתית ענן משלהם, או לצרוך אותה כשירות מספק אחר.

היתרון ללקוח הוא שאירוח מבוסס ענן (המכונה גם "אירוח רשת" על ידי ספקים מסוימים) הוא מדרגי מטבעו. במקום למכונה אחת עם מגבלות אחסון, זיכרון ומעבד, למכונה וירטואלית בשרת ענן אין מגבלה פיזית קשה. יתרון חשוב בנוגע למחשוב ענן והעסק שלך.

אם הפעילות עולה, זה יכול להשתמש בשיעור גדול יותר מהמאגר הכולל; אם הבריכה מתרחבת יתר על המידה, ניתן להוסיף לה חומרה נוספת.

בין אם חברת אירוח מחייבת את הצעותיה כ"ענן "ובין אם לא, לא אמור היה להדאיג אותך כלקוח אירוח אתרים.

מרבית מארחי האינטרנט עוסקים בצורה כלשהי של אשכולות ווירטואליזציה, כך שבמובנים מסוימים ניתן היה לתאר כמעט כל תוכנית אירוח כ"מבוססת ענן ". למונח יש משמעות, אך כמגרש שיווקי הוא כמעט חסר משמעות.

המאמר תורגם מאנגלית לעברית.

נכתב עלידי אדם מיכאל ווד