השפעת שרת אחסון איכותי על קידום אתר בגוגל

01/10/2020

רבים נוטים לחשוב כי השיקולים היחידים בבחירת חברת אחסון הם המחיר ונוחות השימוש במערכת של אותה חברה. תחום נוסף שיש להתייחס אליו הוא קידום אתרים, אשר מושפע רבות משרת האחסון בו האתר מאוחסן: מהירות, אבטחה, גיבויים ומרכיבים נוספים המשפיעים על ביצועי האתר ועל האופן בו מנוע החיפוש מסתכל עליו.

עוזי שבת, מנכ"ל Digital Solutions יפרט במאמר הבא על הקשר בין קידום אתרים באינטרנט לבין שרת האחסון אליו האתר משוייך.

מהירות אתרים המאוחסנים בשרת

אחד הגורמים המשמעותיים ביותר המשפיעים על מהירות אתר הוא ללא ספק שרת האחסון. מהירות הגלישה באתרים משפיעה על קידום בשני היבטים: קודם כל מדובר בפרמטר בפני עצמו וגוגל מן הסתם מתעדף אתרים עם זמני טעינה נמוכים יותר, הדבר השני הוא התנהגות הגולשים.

גולשים נוטים לנטוש אתרים שמעכבים אותם ומאריכים את זמן השהייה שלהם ללא כל משמעות הגיונית. מלבד נטישה יש גם את הזכרון השלילי על האתר שמפחית את הסיכויים להמיר את המבקר החד פעמי לגולש חוזר.

כל אתר והגדרות השרת שמתאימות לו לצורך שיפור המהירות, כך שקיים צורך להעזר גם בתמיכה (פירוט בהמשך המאמר) בכדי לשפר ביצועים.

אבטחת אתרים

הדבר הראשון שעולה למקדמי אתרי לראש בנושא אבטחת אתרים הוא תעודת SSL. מדובר בפרמטר SEO שמקבל משמעות רבה יותר בשנים האחרונות, עד כדי כך שנדיר מאוד לראות אתרים לא מאובטחים במיקומים גבוהים בתוצאות החיפוש.

גם כאן, בדומה למהירות אתר, אבטחה היא לא רק פרמטר בפני עצמו אלא היא משפיעה גם באופן עקיף באמצעות התנהגות גולשים.

קרה לכם שניסיתם להכנס לאתר וקיבלתם הודעה על ניסיון כניסה לאתר לא מאובטח? אני מניח שנטשתם באותו הרגע, מבלי לנסות ולהכנס בכל זאת בכניסה לא מאובטחת.

גיבויים יומיים אוטומטיים לפני ביצוע פעולות "מסוכנות"

כחלק מניהול שוטף של לקוח, על מנהלי אתרים לבצע מגוון פעולות שעלולות לפגוע באתר, במידה והן לא מתבצעות כראוי. למשל, נהוג לבצע גיבוי ידני לפני שדרוג גרסת וורדפרס, עדכון תבנית או תוסף בשל הסיכון הממשי בהפלת האתר מהאוויר.

גיבוי יומי אוטומטי מצמצם אפשרויות לאיבוד נתונים שעלול לקחת את מקדם האתרים כמה שבועות ואף חודשים אחורה. עולם ה-SEO מתבסס על קצב סריקות של הזחלן של גוגל וכאשר חסרים נתונים הסריקה לוקחת את האתר אחורה בדירוגים.

על המקדם להתנהל בשוטף בבטחון מלא שיש לו את פרטי הגישה לשרת האחסון לבצע פעולות טכניות, לגבות ובמידת הצורך גם לשחזר את האתר.

תמיכה לביצוע פעולות SEO טכניות

לא כל מקדמי האתרים מחזיקים בארסנל היכולות שלהם גם פעולות SEO טכניות, הנדרשות לצורך קידום אתרים בצורה אידיאלית.

מנהלי אתרים נדרשים להטמיע סקריפטים, לבצע שינויים בקבצי PHP ובכלל להתאים אישית את הגדרות האתר באחסון.

תמיכה אישית מצוות שרת אחסון בעיקר בתחילת הדרך אך כמובן גם בשוטף עשויה להיות קריטית למניעת תסכול, בזבוז זמן וגם פגיעה בזמינות וביצועי האתר. חשוב לזכור כי ברוב המקרים צוות התמיכה אינו מתמצה בקידום אתרים ולכן יזדקק להכוונה מדויקת יותר לגבי הפעולות בהן נצטרך סיוע.

נפילות זמניות

נפילות זמניות הן סופר קריטיות גם עבור אתרים שאינם מבצעים קידום אתרים, במיוחד לאתרים בינוניים וגדולים, עם כמות כניסות גדולה.

חוסר הזמינות יוצר שם רע לאתר ופוגע בו גם בטווח הקצר וגם במוניטין לטווח הארוך. בעיה נוספת עם חוסר זמינות מתמשך היא סריקת האתר ע"י הזחלן. כאשר מנוע החיפוש סורק אתר שאינו נמצא באוויר, גם אם באופן זמני, האתר עלול להפגע ולהתדרדר במיקומים.

שרת אחסון איכותי נמדד בין היתר בכמות הנפילות החודשית שלו, יציבות האתר חשובה מאוד לקידום האתר בגוגל לטווח הארוך.

לסיכום: תנאי אחסון הם הרבה יותר מורכבים ממחיר, קיים צורך ממשי להתייחס לחבילת התנאים המלאה בכדי להבין האם שרת האחסון מותאם לקידום בגוגל ויאפשר לכם למקסם את הביצועים.

לחבילות אחסון אתרים וורדפרס מומלצות