בניית אתרים בוורדפרס

02/04/2019

בניית אתרים בוורדפרס

אם אתם מתכננים לבנות אתר באינטרנט, תוכלו לפנות למתכנת מקצועי כדי שיבנה אותו עבורכם או שתוכלו לבנות אותו בעצמכם. בהנחה שאין לכם ידע נרחב בשפות תכנות, רוב הסיכויים הם שוורדפרס תהיה הבחירה הנבונה ביותר לפלטפורמה בה תבנו את האתר.

וורדפרס היא פלטפורמה חינמית בקוד פתוח שהתחילה את דרכה כמערכת לבניית בלוגים ברשת, אולם בשנים האחרונות היא התפתחה באופן מרשים וכיום היא הנפוצה ביותר בעולם לבניית אתרים: אחד מתוך כל שישה אתרים בממוצע בנוי על וורדפרס, כלומר מיליוני בלוגים, אתרים עסקיים, אתרים תדמיתיים, חנויות מקוונות, עמודי נחיתה וכיו"ב.

למה וורדפרס?

לא סתם הפכה וורדפרס לפלטפורמה הפופולרית ביותר בעולם לבניית אתרים. יש לה מגוון רחב של יתרונות אדירים שהופכים אותה לבחירה אידיאלית, ולהלן נביא חמישה מתוכם:

  1. בזכות הפשטות

בניית אתרים בוורדפרס עשויה להיראות מורכבת למי שלא ניסה לעשות זאת בעצמו, אולם האמת היא שמדובר בפעולה פשוטה מאוד. מערכת בניית האתר ידידותית ביותר למשתמש, וניתן לעשות זאת בעזרת קשת רחבה של תבניות מובנות. ניתן לבחור תבנית על פי הצורך או הטעם האישי, לשנות צבעים וגופנים, להוסיף ולהסיר אלמנטים, ובתוך זמן קצר גם מי שאין לו ניסיון קודם בבניית אתרים יכול ליצור בעצמו אתר שעובד היטב ונראה מצוין.

גם מערכת ניהול התוכן של וורדפרס פשוטה וידידותית מאוד למשתמש. לא צריך לדעת שפת תכנות משום שהממשק הוא בעברית (וניתן כמובן לשנות לשפה אחרת לבחירתכם), וקל להעלות או לערוך תוכן באמצעות פלטפורמת עריכה ויזואלית פשוטה. לעומת מערכות סגורות שנבנות על ידי מתכנתים עצמאיים, את התוכן של אתר מבוסס וורדפרס ניתן לערוך מכל מקום בעולם, אפילו דרך סמארטפון.

בניית אתר וורדפרס בפשטות

  1. בזכות התוספים

המערכת הבסיסית של וורדפרס היא כאמור פשוטה וידידותית לתפעול הודות לתבניות מובנות, אבל אפשר להוסיף אליה עוד מגוון אפשרויות בעזרת תוספים – חלקם חינמיים וחלקם בתשלום, אבל כולם יכולים להוות שדרוג משמעותי לאתר שלכם.

קיימים עשרות אלפי תוספים לוורדפרס, וזו לא הגזמה. העובדה שמדובר בפלטפורמה בקוד פתוח מאפשרת לכל מתכנת ברחבי העולם ליצור תוסף כראות עיניו, ויש מביניהם תוספים מוצלחים כל כך עד שהם סוחפים את הרשת והופכים פופולריים בקרב בוני ומנהלי אתרים. כך למשל ניתן להטמיע באתר תוספים שיסייעו בביצוע אופטימיזציה של התוכן באתר, תוספים המשפרים את הביצועים הטכניים שלו, תוספים המסייעים בביצוע פעולות קידום אורגני בגוגל, תוספי עיצוב וכן הלאה.

  1. בזכות הקוד הפתוח

וורדפרס היא מערכת שפתוחה לכל המשתמשים שלה, ובזכות עובדה זו נוצרה סביבה קהילה רחבה, פעילה ושוקקת של מתכנתים שמצד אחד כל הזמן יוצרים ומעדכנים תוספים שמגדילים את טווח האפשרויות שלה.

ומצד שני מספקים גם תמיכה טכנית שוטפת. פירוש הדבר הוא שעבור כל שאלה, בעיה או תהייה אפשר למצוא פתרון מהיר, יעיל ואמין בתוך זמן קצר.

הקוד הפתוח מהווה יתרון גם מבחינת אבטחה, שכן באותו אופן בו הקהילה יוצרת תוספים כך היא סוגרת פרצות אבטחה ומעלה עדכונים ושדרוגים לתוספים שונים ככל שמתגלות בהם בעיות. כך למשל אם נמצאה פרצה בתוסף מסוים, ניתן לדווח עליה ובתוך זמן לא רב היא תיסגר.

  1. בזכות ההתאמה למובייל

ככל שיותר ויותר אנשים משתמשים במכשירים ניידים לגלישה באינטרנט, כך עולה החשיבות של היות האתרים ברשת מותאמים לשימוש במסך של סמארטפון או טאבלט ולא מסך מחשב נייח: נטענים במהירות, מופעלים על ידי אצבע ולא על ידי מקלדת וכדומה. אפילו מנועי חיפוש מסוימים, לרבות גוגל, כבר הודיעו כי יעניקו עדיפות בתוצאות החיפוש לאתרים שמותאמים למובייל – מה ששינה באופן משמעותי את הענף של קידום אתרים בתוצאות החיפוש.

אם האתר שלכם בנוי על בסיס מערכת וורדפרס, אתם יכולים להיות רגועים: בניגוד להרבה פלטפורמות בניית אתרים אחרים, וורדפרס מותאמת באופן מלא למנועי החיפוש. אין צורך לייצר אפליקציה נפרדת עבור משתמשי מובייל, לא צריך לבצע התאמות בגרסאות דקסטופ שמופיעות במובייל וכדומה.

בהקשר זה ראוי לציין גם כי ההתאמה למובייל היא אמנם אחד המרכיבים הבולטים בשנים האחרונות בכל הקשור לקידום אתר במנועי חיפוש, אבל גם מבחינת קידום בגוגל במובן הרחב יותר וורדפרס עושה עבודה טובה: קל לעדכן ולערוך בה תגיות וכותרות, למשל, ויש תוספים רבים שמהותם היא שיפור קידום האתר במנועי חיפוש בדרכים שונות.

  1. בזכות המחיר

בימינו הכל מחושב לפי המרכיב הכלכלי ולכן אין מנוס מלדבר גם על צד העלות, אבל גם בהיבט הזה יש לוורדפרס יתרון משמעותי על פני פלטפורמות רבות אחרות: היא מאוד כדאית מבחינה כלכלית, בפרט בהשוואה לבניית אתר על ידי מתכנת עצמאי. אם בעבר נהוג היה לנקוב בסכומים של חמש ספרות לבניית אתר אינטרנט צנוע יחסית, היום אפשר לבנות אתרים גדולים, נאים לעין ועשירים בתוכן – גם בעבור סכומים נמוכים מאוד. למעשה, באופן תיאורטי אפשר לבנות אתר וורדפרס מרהיב ואפקטיבי אפילו בתקציב אפסי, אם נעזרים בתבניות מוכנות ובתוספים חינמיים בלבד; אולם ברוב המקרים גם שימוש בתכניות פרימיום או בתוספים שיש לשלם בעבורם דמי שימוש חודשיים, עדיין יעלה פחות מאשר בניית אתר בדרכים אחרות.

סיכום

יש הרבה פלטפורמות שבהן אפשר לבנות אתר אינטרנט, אבל בניית אתרים בוורדפרס היא הכדאית ביותר. העובדה שמדובר בפלטפורמה פשוטה לשימוש, שאינה מצריכה ידע בתכנות או ניסיון קודם בבניית אתרים, ומשלבת גמישות בבנייה, בעיצוב ובעריכת התוכן יחד עם פשטות ביצוע פעולות לקידום האתר במנועי החיפוש – כל אלה יחד מהווים את סל היתרונות המושלם לבחירה בוורדפרס. אין ספק שבזכות הפלטפורמה הזו, הנתמכת על ידי קהילה רחבה בכל העולם, תוכלו להשיג תוצאות אידיאליות גם עבור האתר שלכם.

קרא עוד: אלמנטור פרו