קניית שם דומיין
איך בוחרים חבילת אחסון אתרים?

איך בוחרים חבילת אחסון אתרים?

כל אתר ברשת האינטרנט שוכן בתוך כונן קשיח המחובר למחשב המכונה שרת. ברגע שגולש כלשהו מקליד את כתובת האתר, הדפדפן שלו משייך את הכתובת לשרת ולתכני האתר שנמצאים בו. אלא שבעת רכישת חבילת אחסון בוחרים למעשה לא רק את המיקום הפיזי של האתר, אלא גם מאפיינים שונים המשפיעים על אופן פעולתו והדרך בה יחוו אותו הגולשים שיגיעו אליו. אז כיצד תדע איך לבחור את החבילה המתאימה לך ביותר?

מה יש בחבילה

חבילות אחסון שונות מתאימות לסוגי אתרים שונים. לדוגמה, אתר שמהווה רק כרטיס ביקור של בית עסק יזדקק לחבילת אחסון שונה מאשר בלוג שמכיל בעיקר טקסטים, שהחבילה שלו תהיה אחרת לגמרי מזו של אתר אמנותי גדוש בצילומים. יש גם הבדל בין אתר קטן המיועד למשפחה ולחברים לבין חנות מקוונת המיועדת למכירת מוצרים ללקוחות. לכן, בטרם תיגש לבחירת חבילת האחסון מומלץ כי תגדיר היטב את הצרכים שעליהם היא אמורה לענות.

נפח

אם בכוונתך להקים אתר שיתבסס רובו ככולו על טקסט, דע כי לנפח המוצע בחבילת האחסון יש חשיבות נמוכה יחסית, שכן תוכן טקסטואלי בדרך כלל תופס מעט מאוד מקום על גבי השרת. צילומים, לעומת זאת, עשויים לשקול הרבה יותר, ולכן אם האתר יכיל כמות גדולה מהם – סביר להניח שתזדקק לנפח אחסון גדול יותר.

ראוי לציין כי ניתן להתחיל עם חבילה הכוללת נפח קטן ואז לשדרגו בהמשך אם יעלה הצורך, אולם עדיף לעשות את השיקול עוד לפני בחירת חבילת האחסון על מנת להימנע מרכישת נפח גדול מדי ללא סיבה.

תעבורה

כמות הנתונים שגולשים מקבלים מן השרת על מנת להיכנס ולגלוש בו היא דבר שראוי לשקול בצמוד לאלמנט הנפח הרצוי. אתר עם נפח אחסון גדול יחסית ותעבורה נמוכה מדי עלול להתרסק או להאט את פעולתו באופן משמעותי אם ייכנסו אליו יותר מדי גולשים, מה שעלול לפגום משמעותית בחוויית המשתמש שלהם ולמנוע מצב שבו יחזרו לבקר בו.

גם ההיפך נכון: לאתר עם נפח אחסון קטן או בינוני לא מומלץ לבחור בחבילת אחסון אתרים הכוללת אפשרות תעבורה גבוהה מדי שלא לצורך.

פרוטוקולים

אתר האינטרנט העתידי שלך יהיה בנוי בשפת תכנות כגון PHP או HTML, ואם מדובר למשל בחנות מקוונת אזי יתכן שתידרש גם להוסיף פרוטוקולי אבטחה לשם אפשרות סליקה.

באופן עקרוני עליך לוודא כי חבילת האחסון שתבחר כוללת תמיכה בפרוטוקולים השונים, אולם כיום רוב מקומות האחסון תומכים בכל הפרוטוקולים העיקריים. כלומר כדאי להיות מודע לעניין, אולם אין צורך לצפות לבעיה בהיבט זה.

דומיין

הדומיין של האתר הוא שורת הכתובת שאותה יקלידו הגולשים בדפדפן על מנת להגיע לאתר שלך. בעוד שבחירת דומיין היא אחד הצעדים הראשונים שעושים בדרך להקמתו של אתר חדש, מומלץ להמתין עם רכישתו, משום שחבילות אחסון אתרים רבות מציעות דומיין בחינם וכן סיוע בחלק הטכני של קישורו אל מקום האחסון של האתר.

תמיכה

לא נעים שהאתר מפסיק לפתע לעבוד מסיבה כלשהי או שמתגלה בו בעיה באמצע הלילה. מה עושים במקרה כזה? חבילות אחסון רבות כוללות אלמנט של תמיכה טכנית מאנשי מקצוע, בהם ניתן להיעזר כדי לפתור תקלות או לשאול שאלות – וגם כאן כדאי לשאול האם מדובר בתמיכה טכנית טלפונית או במייל ומהן השעות בהן היא זמינה.

לסיכום

לא כדאי להקל ראש בעת רכישת חבילת אחסון אתרים. הגדרה מדויקת של האתר ושל האתגרים הניצבים בפניו הם הצעדים הראשונים בדרך להקמתו ותפעולו של האתר.